W dzisiejszych czasach przeniesienie zmarłego do rodzinnego grobowca nie jest niczym zaskakującym. Takie usługi pogrzebowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdzają liczne statystyki przedsiębiorstw pogrzebowych. Istotne jest jednak to, aby proces ekshumacji przebiegał zgodnie z obowiązującymi normami. Warto wiedzieć, że procedura składa się z kilku etapów.
Odpowiedni termin
Zakład pogrzebowy (np. Irys z Sosnowca), który oferuje ekshumację zwłok zajmuje się wszystkimi formalnościami. Jest to sporym ułatwieniem z punktu widzenia klienta. Pamiętajmy, że przeniesienie ciała jest możliwe dopiero, gdy wniosek o ekshumację zostanie zaakceptowany przez odpowiednie organy. Warto więc złożyć go z wyprzedzeniem. Nie wiadomo, jak długo będzie on rozpatrywany. Zaleca się złożenie wniosku na 14 dni od planowanej daty.
Trzeba zaznaczyć, że wydobycie ciała możliwe jest jedynie w wyznaczonym terminie od 16 października do 15 kwietnia. Wysokie temperatury stanowią poważną przeszkodzę i właśnie dlatego wydobycie zwłok nie jest możliwe latem.
Zgodność z przepisami
Należy wiedzieć, że ekshumacja nie może być wykonywana przez przypadkowych pracowników zakładu pogrzebowego. Tego typu usługi mogą być realizowane wyłącznie przez osoby posiadające uprawnienia. Doświadczenie ma tutaj duże znaczenie. Większym niebezpieczeństwem jest otwieranie trumny, która została pochowana relatywnie niedawno. W takiej sytuacji konieczne jest m.in. uzyskanie potwierdzenia, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna.
Na wydobycie zwłok musi zgodzić się również zarządca cmentarza. Bez jego pisemnego oświadczenia nie można skompletować potrzebnej dokumentacji. Trzeba wiedzieć, że ekshumacja może odbywać się wyłącznie w godzinach porannych. Na cmentarzu zjawia się nie tylko obsługa przedsiębiorstwa pogrzebowego, ale również pracownik sanepidu.