Jak pielęgnować nagrobki i pomniki?

pomnik cmentarny

Jak pielęgnować nagrobki i pomniki?

Mycie i pielęgnacja pomników to czynność zazwyczaj bezpośrednio poprzedzająca dzień 1 listopada, jednakże czasem trzeba ją wykonać także w ciągu roku. W jaki sposób pielęgnować poszczególne typy nagrobków? Trzeba wiedzieć, że pomniki z różnych tworzyw czyści się nieco inaczej.

Czyścimy pomniki i nagrobki

Granit to materiał bardzo często wybierany na nagrobki ze względu na swoją trwałość, twardość oraz elegancki wygląd. Jednak pomnik może nie wyglądać za dobrze pod wpływem niszczących czynników atmosferycznych. Najlepiej czyścić go wodą z octem i delikatną szmatką. Nie wolno zostawiać tego tylko a jedną okazję raz do roku. Znawcy tematu mówią nawet, że dobrze byłoby czyścić granit nawet raz w miesiącu. Wtedy zachowa swój piękny wygląd i jego konserwacja będzie znacznie łatwiejsza.

Lastryko to z kolei materiał bardzo odporny na szorowanie, więc nie zaszkodzi mu nawet ostra gąbka, którą będziemy usuwać z niego mech. Do czyszczenia lastryko można używać wody z płynem do naczyń czy też roztworu sody oczyszczonej. Warto go także zawoskować czy pokryć preparatem z silikonem by do wnętrza materiału nie wnikała wilgoć, która mogłaby spowodować pękanie lastryko.

Płyty nagrobne z marmuru są zaś niezwykle delikatne. Nie należy dopuszczać do silnego ich zabrudzenia. Trzeba je myć jedynie wodą i miękką ściereczką. Jeżeli zabrudzenia są uporczywe, to najpierw dobrze jest spryskać cały pomnik wodą i nieco odczekać, zaś następnie delikatnie przecierać miękką, niepowodującą zarysowań ściereczką. Jeżeli na powierzchni marmuru są jakieś pęknięcia lub ubytki nie wolno go czyścić. Wtedy trzeba od razu skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał pomnik. Czy do czyszczenia płyt nagrobnych można używać detergentów, które są tak właśnie opisane na opakowaniu? Tak, ale jedynie uważając, by faktycznie wybrać środek do konkretnego tworzywa.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.