Kremacja ciała Zmarłego a kwestia wiary

religia a kremacja

Kremacja ciała Zmarłego a kwestia wiary

Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku bliskich nam osób. Za popularnością pojawia się coraz to więcej pytań w zakresie religijnym. Czy kremacja jest zgodna z wyznaniem katolickim? Jakie inne religie dopuszczają taką formę pogrzebu?

Wiele osób, czy to wobec siebie samych, czy swoich krewnych, którzy odeszli, decyduje się na skremowanie. Jednak dalej istnieje duża grupa, która nie ma pojęcia, czym ten proces tak naprawdę jest…

Kremacja – czym tak naprawdę jest?

Kremacja jest obrządkiem pogrzebowym, polegającym na spaleniu ciała Zmarłego w wyspecjalizowanym piecu do tego przeznaczonym. Jest on akceptowany w wielu religiach, a nawet ma za sobą już wiele lat tradycji. Jak się okazuje, praktyka kremacji występowała już u Sumerów i Aleksandryjczyków, w około 3000 roku przed Chrystusem. Zatem kremacja nie jest tak nowoczesnym wynalazkiem, jak myśli większość osób, a bardziej tradycją, która powraca w XXI wieku.

Jakie Kościoły akceptują kremację?

Przodownikiem w tym aspekcie był Kościół Protestancki, kiedy w XIX wieku zaczęły zmieniać się poglądy. Następny krok w stronę kremacji wykonał Kościół Katolicki, który zaakceptował kremację ze względu na brak zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie, zakazu dotyczącego tej formy pochówku. Pogrzeb z kremacją w obrządku rzymskokatolickim lub protestanckim może przybrać formę złożenia urny ze spopielonym ciałem zmarłego do grobu ziemnego lub zorganizowania pochówku, podczas którego urna kremacyjna zostanie umieszczona w kolumbarium, czyli w specjalnej budowli cmentarnej. Jednak należy pamiętać, że Kościół Katolicki nie uznaje przechowywania urny z prochami Zmarłego w domu.

Ciekawym przypadkiem jest również hinduizm. Według którego kremacja jest nie tylko akceptowalna, a wręcz uznaje się ją w tej wierze za powszechną. Wyznawcy hinduizmu twierdzą, że ten zabieg po śmierci pozwala na uwolnienie duszy od ciała.

Pogrzeb z urną w Polsce

Na terenie naszego kraju coraz częściej Polacy decydują się na kremację ze względu na więcej miejsca w rodzinnych grobach, czy po prostu kwestie estetyczne i indywidualne. Dlatego też wraz ze wzrostem zainteresowania rosną również oczekiwania klientów wobec zakładów pogrzebowych. Przyczyniło się to do profesjonalnej i kompleksowej obsługi, także w zakresie organizacji pogrzebów kremacyjnych, jaką oferują swoim klientom zakłady pogrzebowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.