Ceremonie pogrzebowe poprzedzone kremacją na terenie Wrocławia

pogrzeby

Ceremonie pogrzebowe poprzedzone kremacją na terenie Wrocławia

W polskiej tradycji ceremonii pogrzebowych dominuje zasada odprowadzania ciała na cmentarz i składania go do grobu w trumnie. Z roku na rok odnotowuje się jednak wzrost zainteresowania pochówkami poprzedzonymi kremacji. Wrocław, dysponujący trzema nowoczesnymi obiektami krematoryjnymi, jest w tym obszarze miejscem wiodącym jeśli chodzi o ilość zamawianych usług kremacji.

Pogrzeby z kremacją we Wrocławiu organizuje firma Olimp (więcej informacji tutaj). Kremacje są przeprowadzane we własnym krematorium.

Odprowadzanie ciała na cmentarz czy spopielenie?

Spopielanie ludzkich szczątków jest tradycją sięgającą tysięcy lat wstecz. Pojawienie się nowych religii, szczególnie chrześcijaństwa, spowodowało niemal całkowite wyparcie kremacji z kręgu kultury europejskiej. Nowożytne krematoria powstały dopiero pod koniec XVIII wieku, a z ich usług korzystali głównie antyklerykałowie, stąd nie dziwi ostry sprzeciw Kościoła. To już jednak przeszłość – obecnie przepisy ustanowione przez hierarchów akceptują kremację jako formę równorzędną z pochówkiem tradycyjnym.

Aby tradycji stało się zadość ksiądz katolicki żegna zmarłego w obecności rodziny i odprawia ceremonię nad otwartą trumną. Po spopieleniu duchowny ponownie towarzyszy prochom przed złożeniem ich do grobu czy kolumbarium.

Kremacje – ekonomia i ekologia górą

Pogrzeby z kremacją są nieco tańsze od tradycyjnych. Wrocław oferuje kremacje w cenie ok. 700 PLN. Trumna do spopielania (surowe, nielakierowane drewno bez okuć lub gruba tektura) jest dużo tańsza, od tradycyjnej. Miejsce w kolumbarium jest droższe od grobu ziemnego, ale utrzymanie w przyszłości jest i tanie i bardzo wygodne. To ostatnie ma duże znaczenie dla osób mających rodzinę rozrzuconą po świecie – utrzymanie grobu tradycyjnego jest wówczas trudne i kosztowne. Urnę z prochami można umieszczać również w grobach ziemnych lub murowanych.

Za spopielaniem przemawiają także względy ekologiczne. Wrocław jako nowoczesne miasto promuje zachowania ekologiczne również w obszarze funeralnym. Spopielanie ciał w nowoczesnych piecach jest całkowicie bezpieczne dla środowiska i bardziej przyjazne, niż tradycyjny pochówek.

Warto przy tym podkreślić, że kremacja nie jest odhumanizowaną, techniczną czynnością wykonywaną przez automaty. Choć do spopielania angażuje się najnowszą technikę, to pochówki z kremacją są równie uroczyste, przepojone szacunkiem dla Zmarłego oraz jego rodziny.

Kiedy kremacja nie jest możliwa?

Są sytuacje, w których spopielarnia może odmówić wykonania usługi albo takie, gdzie z mocy prawa kremacja jest niewskazana. Spopielać nie można ciał osób, które posiadają rozruszniki serca. Te ważne za życia urządzenia mogą zakłócić pracę komputera sterującego procesem kremacji. Oczywiście możliwe jest skremowanie takiej osoby, o ile lekarze po śmierci usuną rozrusznik.

Do krematoriów nie trafiają również ciała osób nieznanych grzebanych na koszt miasta Wrocław. Grzebanie ciał w sposób tradycyjny ma duże znaczenie w przypadku osób zaginionych, poszukiwanych przez rodziny lub jeśli osoby zmarły na skutek przestępstwa. Ewentualne ekshumacja w przyszłości może dać odpowiedź na pytanie dotyczące tożsamości lub rozwiązać zagadkę śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post navigation

Previous Post :