Wiadomo, że podczas pobytu za granicą mogą zdarzyć się różne wypadki losowe. Problemem jest na pewno transport zwłok do macierzystego kraju, z którego pochodzi zmarły. Wiele zależy również od okoliczności zdarzenia, jednak warto wiedzieć, że transport zwłok za granicę jest procesem żmudnym i pracochłonnym, do tego musi zostać wykonany przez firmę posiadającą odpowiednie zezwolenia. Zasady dotyczące uzyskiwania zezwoleń, a także prawne i sanitarne aspekty przewozu zwłok za granicę określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 249, poz. 1866 z 31 grudnia 2007 r.).
Transport zwłok na Ukrainę
Jeśli chodzi o transport zwłok na Ukrainę, formalności trzeba załatwić na terenie Polski. Warto wiedzieć, że w przypadku pobytów wakacyjnych, kiedy zmarły wykupił dodatkowe ubezpieczenie obejmujące transport zwłok, przewóz ciała do kraju powinien być darmowy i załatwia go ubezpieczyciel. Osoby pochodzące z Ukrainy rzadko kiedy przybywają do Polski na pobyty wakacyjne, ich przyjazdy mają głównie charakter ekonomiczny, dlatego o wykupieniu podobnego ubezpieczenia nie ma mowy. Przewóz zwłok na Ukrainę wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń, a do tego nie może odbywać się środkami prywatnymi – niezbędne jest wynajęcie wyspecjalizowanej w sprowadzaniu zwłok firmy, która posiada odpowiednio przygotowane pojazdy.
Transport zwłok za granicę – wymagania prawne
Pierwszą sprawą, którą należy załatwić, jest uzyskanie aktu zgonu osoby zmarłej i specjalnego zaświadczenia, wykluczającego przyczynę śmierci jako chorobę zakaźną. Kolejnym krokiem jest skierowanie się do starosty lub prezydenta miasta i złożenie specjalnego wniosku przez osobę uprawnioną (członka najbliższej rodziny). Wniosek musi zawierać dane wnioskodawcy, dane zmarłego, miejsce z którego zwłoki będą przewożone i wskazanie miejsca pochówku. Należy również określić rodzaj środka transportu, który chcemy wykorzystać. Konieczne będzie również uzyskanie zgody konsula na przewóz zwłok na Ukrainę – oczywiście wszystkie dokumenty muszą być tłumaczone na język polski. Transport zwłok musi zostać zorganizowany w przeciągu trzech dni od wydania zaświadczenia i zezwolenia konsula, a także ma zapewniać bezpieczeństwo sanitarne – trumna musi być odpowiednio zabezpieczona i przewożona w specjalnie wydzielonej do tego celu części pojazdu. Podłoga pojazdu musi być wyłożona materiałem łatwym do dezynfekcji i odpornym na działanie środków chemicznych. Trumny mogą być metalowe lub drewniane, jednak wybite blachą, a do tego szczelnie zalutowane w zakładzie pogrzebowym. W ich spodniej warstwie musi znaleźć się wkład pochłaniający wilgoć o grubości 5 cm. Trumna na czas transportu umieszczana jest w drewnianych skrzyniach lub innych pojemnikach zapewniających szczelność i opieczętowywana przez konsulat. Po przewiezieniu zwłok na miejsce, należy je bezzwłocznie pochować bez otwierania trumny.