Jak odbywa się transport zwłok na Ukrainę?

przewóz zwłok na ukrainę

Jak odbywa się transport zwłok na Ukrainę?

Wiadomo, że podczas pobytu za granicą mogą zdarzyć się różne wypadki losowe. Problemem jest na pewno transport zwłok do macierzystego kraju, z którego pochodzi zmarły. Wiele zależy również od okoliczności zdarzenia, jednak warto wiedzieć, że transport zwłok za granicę jest procesem żmudnym i pracochłonnym, do tego musi zostać wykonany przez firmę posiadającą odpowiednie zezwolenia. Zasady dotyczące uzyskiwania zezwoleń, a także prawne i sanitarne aspekty przewozu zwłok za granicę określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 249, poz. 1866 z 31 grudnia 2007 r.).

Transport zwłok na Ukrainę

Jeśli chodzi o transport zwłok na Ukrainę, formalności trzeba załatwić na terenie Polski. Warto wiedzieć, że w przypadku pobytów wakacyjnych, kiedy zmarły wykupił dodatkowe ubezpieczenie obejmujące transport zwłok, przewóz ciała do kraju powinien być darmowy i załatwia go ubezpieczyciel. Osoby pochodzące z Ukrainy rzadko kiedy przybywają do Polski na pobyty wakacyjne, ich przyjazdy mają głównie charakter ekonomiczny, dlatego o wykupieniu podobnego ubezpieczenia nie ma mowy. Przewóz zwłok na Ukrainę wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń, a do tego nie może odbywać się środkami prywatnymi – niezbędne jest wynajęcie wyspecjalizowanej w sprowadzaniu zwłok firmy, która posiada odpowiednio przygotowane pojazdy.

Transport zwłok za granicę – wymagania prawne

Pierwszą sprawą, którą należy załatwić, jest uzyskanie aktu zgonu osoby zmarłej i specjalnego zaświadczenia, wykluczającego przyczynę śmierci jako chorobę zakaźną. Kolejnym krokiem jest skierowanie się do starosty lub prezydenta miasta i złożenie specjalnego wniosku przez osobę uprawnioną (członka najbliższej rodziny). Wniosek musi zawierać dane wnioskodawcy, dane zmarłego, miejsce z którego zwłoki będą przewożone i wskazanie miejsca pochówku. Należy również określić rodzaj środka transportu, który chcemy wykorzystać. Konieczne będzie również uzyskanie zgody konsula na przewóz zwłok na Ukrainę – oczywiście wszystkie dokumenty muszą być tłumaczone na język polski. Transport zwłok musi zostać zorganizowany w przeciągu trzech dni od wydania zaświadczenia i zezwolenia konsula, a także ma zapewniać bezpieczeństwo sanitarne – trumna musi być odpowiednio zabezpieczona i przewożona w specjalnie wydzielonej do tego celu części pojazdu. Podłoga pojazdu musi być wyłożona materiałem łatwym do dezynfekcji i odpornym na działanie środków chemicznych. Trumny mogą być metalowe lub drewniane, jednak wybite blachą, a do tego szczelnie zalutowane w zakładzie pogrzebowym. W ich spodniej warstwie musi znaleźć się wkład pochłaniający wilgoć o grubości 5 cm. Trumna na czas transportu umieszczana jest w drewnianych skrzyniach lub innych pojemnikach zapewniających szczelność i opieczętowywana przez konsulat. Po przewiezieniu zwłok na miejsce, należy je bezzwłocznie pochować bez otwierania trumny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post navigation