Pogrzeb świecki – czym się charakteryzuje?

pogrzeb świecki

Pogrzeb świecki – czym się charakteryzuje?

W ostatnich latach coraz bardziej rośnie popularność pochówków świeckich, czyli bez ceremonii religijnych i uczestnictwa księdza. Jest to oferta skierowana do osób niewierzących, czy też po prostu niepraktykujących, które życzą sobie być pochowane po świecku. Rodzina zmarłego, który wyraził taką wolę, ma obowiązek ją uszanować, z tego też względu w kontakcie z zakładem pogrzebowym powinna zaznaczyć, że chodzi o świecki pochówek. Wiele zakładów pogrzebowych, na przykład tych znajdujących się w Warszawie na Woli, oferuje taką usługę, wraz z poprowadzeniem pogrzebu przez mistrza ceremonii. Jednym z nich jest Cerber.

 

Warszawa Wola – przebieg pogrzebu świeckiego

Jeżeli zakład pogrzebowy zatrudnia profesjonalnego mistrza ceremonii, będzie on niejako przewodniczył w pochówku, chociaż oczywiście rodzina może zażyczyć sobie wzięcie pod uwagę różnych szczegółów, związanych z pogrzebem. Prawie każda ceremonia świecka wygląda bowiem nieco inaczej. Mistrz ceremonii jest ubrany elegancko i stosownie, najczęściej w czarny strój. Ma on za zadanie wygłosić przemówienie podsumowujące życie zmarłej osoby, jej sukcesy, osiągnięcia i zalety. Chodzi o to, by oddać jej szacunek i podkreślić cechy warte upamiętnienia. W czasie pogrzebu świeckiego możliwe jest też uczestnictwo członków rodziny, którzy mogą wygłosić kilka słów podziękowania dla przybyłych żałobników. czy wyrazić swoje uczucia na temat zaistniałych okoliczności.

Po tej części odbywa się zazwyczaj koncert okolicznościowy na żywo, ale muzyka może być również odtwarzana z taśmy. Później urna z prochami lub trumna zostają umieszczone we właściwym miejscu pochówku. Koszt wszystkich elementów ceremonii świeckiej należy ustalić z właściwym domem pogrzebowym, na przykład znajdującym się w Warszawie na Woli, jeżeli z tamtych okolic pochodził zmarły. Pogrzeb świecki pozwala znacznie bardziej spersonalizować całą uroczystość niż tradycyjny pogrzeb liturgiczny, który odbywa się według pewnych utartych schematów, ale wybór oczywiście należy do najbliższych lub zależy od ostatniej woli osoby umierającej.

1 Komentarzy

To bardzo dobra firma, byłam na pogrzebie który organizowali, były na nim nawet krzesła i dwa namioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post navigation